Greckie kosmetyki - na które zwrócić uwagę? cz. 1

Koszyk z ręcznikim kąpielowym oraz greckimi kosmetykami z oliwy.

Sklepowe półki często wręcz uginają się od kolorowych mydeł. Jak się jednak okazuje, prawdziwy renesans przeżywają tradycyjne mydła, które są wytwarzane na bazie naturalnych roślinnych receptur znanych od stuleci. Jednym z takich kosmetyków jest klasyczne mydło oliwkowe z Grecji, które ma nie tylko rewelacyjne działanie, ale także prosty skład, więc z całą pewnością nie zaszkodzi nawet najbardziej wrażliwej skórze. Co sprawia, że mydło greckie od lat cieszy się tak dużą popularnością, a także jakie są jego właściwości? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym tekście.

Skąd się wzięło mydło oliwkowe?

Zapewne niewiele osób zdaje sobie sprawę, że tradycyjne mydła stanowią produkty mogące poszczycić się blisko 3000-letnią historią. W starożytnej Grecji wytwarzano je według bardzo prostej receptury – mianowicie do ich produkcji wykorzystywano tłuszcz roślinny oraz sole alkaliczne. Niekiedy dodawano suszone zioła takie jak lawenda, rumianek czy tymianek. Wyroby te natomiast nie zawierały:

  • tłuszczów zwierzęcych,
  • barwników,
  • substancji zapachowych,
  • konserwantów.

Składniki używane do produkcji naturalnego mydła greckiego z oliwą z oliwek łączy się w odpowiednich proporcjach w niewysokiej temperaturze, zwykle sięgającej od 20 do 30 stopni Celsjusza (stąd można często usłyszeć, że tradycyjne mydlane kostki powstają na zimno). Uzyskaną w ten sposób masę następnie przelewa się do formy, w której tężeje. Gdy wyrób nabierze odpowiedniej konsystencji, wówczas dzieli się je na mniejsze fragmenty, które są poddawane leżakowaniu przez około cztery tygodnie w suchym i ciepłym miejscu. Przy najdroższych mydłach czas ten wynosi nawet pół roku.

Jak rozpoznać dobre mydło?

Na początku trzeba wiedzieć, że nie każde mydło jest takie samo. Te, które są wytwarzane na bazie naturalnych roślinnych receptur, nie tylko pielęgnują skórę, ale także nie przyczyniają się do jej wysuszenia, zapewniając naskórkowi optymalny poziom nawilżenia. Tradycyjne mydło oliwkowe z Grecji kosztuje nieco więcej niż to, które jest produkowane z wykorzystaniem wielu niepożądanych substancji takich jak SLS, parabeny, konserwanty, parafina czy sztuczne związki alergizujące. Trzeba jednak w tym miejscu zaznaczyć, że naturalny kosmetyk z oliwą z oliwek jest znacznie bardziej wydajny niż zwykły żel pod prysznic. Nie bez znaczenia jest także poziom pH, który w tego typu produktach powinien mieścić się w przedziale od 5,5 do 7. W przeciwnym razie wyrób może naruszać naturalną warstwę lipidową skóry oraz jej kwaśny płaszcz ochronny.

Mydło naturalne z greckiej oliwy z oliwek.

Mydło greckie – najważniejsze właściwości

Niezwykłość ręcznie wytwarzanego naturalnego mydła greckiego polega na tym, że może ono służyć zarówno urodzie, jak i zdrowiu. Podobnie jak inne kosmetyki z Grecji, może być wykorzystywane do mycia całego ciała, pielęgnacji włosów, a nawet do prania. Co ciekawe, w jego składzie można znaleźć nie tylko oliwę czy liście z oliwek, ale także takie składniki jak czerwona glina, wyciąg z nagietka czy naturalne ośle mleko. Dużą popularnością cieszy się także mydło oliwkowe z lawendą.

Jak już wyżej wspomniano, oryginalne mydło greckie doskonale nawilża skórę, przeciwdziałając jej nadmiernemu wysuszeniu i nie naruszając naturalnej bariery ochronnej naskórka. Znajdująca się w nim oliwa z oliwek zmiękcza skórę i pomaga utrzymać ją w odpowiedniej elastyczności, a dodatkowo jest bogatym źródłem witaminy E, która skutecznie neutralizuje działanie wolnych rodników odpowiedzialnych za przedwczesne starzenie się skóry. Tego typu produkty świetnie sprawdzają się chociażby do pielęgnacji kolan i łokci, gdyż usuwają zrogowacenia i wygładzają naskórek.

Podsumowanie

Jak się okazuje, musiało upłynąć wiele lat, abyśmy zrozumieli, że syntetyczne kosmetyki, w tym również mydła, nie służą zdrowiu i powrócili do tego, co daje nam natura. Tradycyjne środki do mycia wytwarzane na bazie roślinnych receptur nie uczulają i nie podrażniają nawet najbardziej wrażliwej skóry. Nic więc dziwnego, że są coraz częściej polecane przez dermatologów i pediatrów, gdyż doskonale sprawdzają się nie tylko do pielęgnacji skóry dorosłych, ale także dzieci od pierwszych chwil życia.