Oliwkowa pielęgnacja ciała greckim mydłem

Greckie kosmetyki i mydło greckie z oliwek

Właściwości pielęgnacyjne oraz lecznicze oliwy z oliwek są znane od wieków, nic więc dziwnego, że składnik ten jest bardzo często wykorzystywany do produkcji różnego rodzaju kosmetyków greckich. Spośród nich dużą popularnością cieszą naturalne mydła oliwkowe, które nie tylko doskonale nawilżają i natłuszczają skórę, ale także wykazują działanie regeneracyjne, stymulując procesy odbudowy naskórka. Dowiedz się więcej, jak działa mydło oliwkowe z Grecji i dlaczego jest uznawane za największy kosmetyczny skarb śródziemnomorski.

Słysząc o mydle, bardzo często mamy na myśli kolorową, mocno perfumowaną kostkę, stanowiącą mieszaninę soli potasowych, tłuszczu zwierzęcego, gliceryny i wielu innych syntetycznych związków. Obecnie mydła sodowe i potasowe powoli odchodzą do lamusa, a ich miejsce coraz częściej zajmują naturalne wyroby, pełne wartościowych dodatków i doskonale nadających się do pielęgnacji nawet wrażliwej skóry.

Dlaczego warto sięgnąć po mydło naturalne?

Zapewne wiele osób sądzi, że mydło jest kosmetykiem przeznaczonym wyłącznie do pielęgnacji rąk. Nie do końca jest to prawdą, zwłaszcza w przypadku naturalnych mydeł greckich, tworzonych na bazie niezmiennych od lat receptur. Te starannie dopracowane kosmetyki wspaniale potrafią znakomicie rozpieszczać skórę, przywracając jej aksamitną miękkość i jednocześnie dostarczając cennych substancji odżywczych.

Ręcznie robione mydło oliwkowe z liśćmi oliwek wpływa na skórę niemalże leczniczo. Dzięki temu, że zawiera w swoim składzie nienasycone kwasy tłuszczowe, znakomicie odżywia naskórek, dogłębnie go nawilża oraz tworzy na jego powierzchni lekki, nietłusty film ochronny. Co więcej, tego typu wyroby są całkowicie bezpieczne w stosowaniu, gdyż nie zawierają w swojej recepturze konserwantów, perfum, sztucznych barwników oraz innych szkodliwych związków, które mogłyby podrażniać skórę lub wywołać reakcję alergiczną. Warto też podkreślić, że mydło greckie jest odpowiednie do codziennej pielęgnacji każdego rodzaju skóry.

Jakie dodatki może zawierać mydło oliwkowe?

Jak już wyżej wspomniano, naturalne mydła oliwkowe są produkowane przy wykorzystaniu oliwy z oliwek, otrzymywanej w wyniku procesu tłoczenia na zimno lub na gorąco miąższu owoców drzew oliwkowych. Jednak można też zetknąć się z różnego rodzaju wariacjami takiego mydełka, do którego dodawane są rozmaite składniki pogłębiające właściwości pielęgnacyjne. Doskonałym przykładem może być, chociażby mydło oliwkowe z lawendą, które poza tym, że dogłębnie odżywia i nawilża skórę, wykazuje działanie przeciwzapalne, bakteriobójcze oraz antyseptyczne.

Greckie mydło do ciała i jego pielęgnacji

Pozostałe składniki, jakie można znaleźć w składzie mydeł greckich to:

  • wyciąg z aloesu, który chroni wyjątkowo delikatną skórę przed wysuszeniem, zmiękcza naskórek oraz przyspiesza procesy regeneracyjne,
  • naturalne ośle mleko, znane przede wszystkim z właściwości antyoksydacyjnych oraz odżywczych; dzięki temu, że zawiera w swoim składzie witaminy A, E, B1, C, D, aminokwasy i kwasy tłuszczowe z grupy Omega przeciwdziała nawet takich chorobom skóry jak trądzik, alergie oraz łuszczyca,
  • czerwona glina, która doskonale wzmacnia i wygładza skórę,
  • nagietek, doskonale regenerujący i przywracający równowagę; jego właściwości przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne sprawiają, że wyciąg z nagietka znakomicie sprawdza się przy leczeniu wielu łagodnych schorzeń skórnych.

To oczywiście nie są jedyne dodatki, jakie może zawierać greckie mydło oliwkowe. W składzie tego typu wyrobów często występują także: olej kokosowy, olej laurowy, olejek rumiankowy, naturalna siarka oraz minerały z Morza Martwego.

Co można zrobić z mydłem oliwkowym?

Niezwykłość tego naturalnego kosmetyku wywodzącego się z Grecji polega przede wszystkim na tym, że może on służyć zarówno zdrowiu, jak i urodzie. Dlatego z powodzeniem można je wykorzystywać nie tylko do mycia rąk, ale i do codziennej pielęgnacji całego ciała. Mydło oliwkowe sprawdzi się także zamiast pianki do golenia, a po zmieszaniu z cukrem czy ziarnami kawy może być  stosowane jako peeling.